Performanță cu demnitate: liderii care spun STOP Bullying

TRAININGORGANIZAȚII


Parcă în ultima vreme se vorbește și mai puțin despre un subiect peste care oricum se punea ”batista pe țambal”: bullying-ul la locul de muncă.
🚨 În România, cifrele (sub)raportate aratau că 3-7% dintre angajați au fost victime directe ale bullyingului (față de 5-10% media UE), iar 20-35% - au fost martori la astfel de incidente.

Comments? Ce credeți voi despre evoluția fenomenului?

Poate cifrele par mari. Dar bullying nu înseamnă doar violență, jigniri sau sarcini fără sens - îmi amintesc atmosfera de la primul meu job din ’89.
El se manifestă și în forme mai ”elaborate”: critici publice, false acuzații, excluderea de la decizii, atribuirea de sarcini umilitoare, suprasolicitarea intenționată, însușirea meritelor de către alții.
În fața acestor comportamente, angajatul se simte umilit, intimidat, dar mai ales lipsit de apărare și de capacitatea de control - aici fiind și esența bullyingului.

Poate că lumea a devenit acum mai bună, mai umană.

Sau poate doar că atenția s-a mutat spre hype-ul implementării inteligenței artificiale, care promite să ne elibereze potențialul uman.

Dar AI-ul nu este neutru nici pe acest subiect:
✔️AI poate reduce bullyingul – prin detectarea mesajelor agresive, acțiuni ”prevenitive”, evaluări obiective (reducere favoritism) sau degrevarea oamenilor de sarcini repetitive.
🚨 Însă poate și amplifica bullyingul: stres crescut (prin presiunea de a livra rezultate cu mai puțini angajați), permanenta monitorizare (analiză emailuri & sentimente, keystrokes), teama de înlocuire, reducerea autonomiei, neasumarea unor decizii de către manageri care le vor ”delega” către AI.

De fapt, nu AI decide cum e folosit, ci leaderii și cultura organizațională (tot în ograda leaderilor).
✔️ Dacă e implementat cu atenție, politici de protecție și accent pe autonomie și human agency - AI-ul poate deveni un aliat real.
🚨 Dacă AI e introdus într-un mediu tensionat, fără reguli clare (inclusiv cine poate accesa datele stocate cu tot ce face-spune-simte angajatul) și decizii neetice - bullyingul va crește.

🎯 De aceea am reluat seria de traininguri ”STOP Bullying”, dedicate atât managerilor cât și tuturor angajaților – printre ei pot fi și martori, victime sau bullies.
Obiectivele urmăresc să ne asigurăm că umanitatea rămâne în centru:
✔️ creșterea conștientizării asupra cauzelor și efectelor bullyingului,
✔️ dezvoltarea empatiei, a gândirii critice și a human agency,
✔️ reconstruirea încrederii și a respectului reciproc în echipe.

Bullyingul nu dispare de la sine. Dispare doar atunci când alegem să reacționăm.
Iar AI poate fi un aliat puternic — doar dacă noi, oamenii, ne păstrăm sensibilitatea etică și nu o delegăm tehnologiei.

Vrei o cultură în care oamenii se respectă și se simt în siguranță psihologică? Adu programul STOP Bullying în organizația ta — și hai să construim un spațiu demn, sigur și uman.